Новини
2019-06-05 20:00

Скандальні рішення суду у справі Омельяненка

Суддя Печерського райсуду Києва Світлана Смик звільнила екс-заступника голови "Укргазбанку" Олексій Омельяненка під "чесне слово". Раніше цей самий суд без будь-яких підстав у 30 разів зменшив розмір застави. У відповідь на такі рішення сотні активістів влаштували акцію протесту під судом.

Чи вдасться довести масштабну справу про розкрадання коштів держбанку до логічного кінця і чи стане Печерський суд на бік закону, а не заможного підсудного — залишається під питанням.

Про те, яким чином 90 млн застави скоротили всього до 3 млн і хто ухвалив зазначене рішення — у матеріалі OBOZREVATEL.

Сумнівні рішення суду

Печерський районний суд за два місяці виявив надзвичайну поблажливість щодо Олексія Омельяненка. Спершу суддя В'ячеслав Підпалий у 30 (!) разів скоротив суму застави, а потім його колега Світлана Смик взагалі відпустила банкіра "під чесне слово". Маючи матеріальну можливість, він може легко втекти з країни. Згідно із судовою практикою, в таких випадках суд на час забирає закордонний паспорт і зобов'язує підозрюваного не виїздити з території країни. Однак суддя Смик з якоїсь причини зазначені запобіжні заходи у своєму рішенні не передбачила. Детальніше про скандальне рішення можна прочитати тут.
Суддя Підпалий виявив сумнівну прихильність до заможного підсудного. Банкіра звинуватили у крадіжці 100 млн грн, тому і розмір застави був зіставний із зазначеною сумою — 90 млн грн. Однак Підпалий без жодної аргументації у квітні цього року знизив суму застави до 3,1 млн.

Доводи сторони звинувачення служитель Феміди не розглянув, сума збитків, яка вже підтверджена слідством, в десятки разів перевищує суму застави, яку встановив Підпалий. Більше того, вказане рішення учасникам суду не видали досі. Згідно із законом не пізніше ніж через п'ять днів після оголошення рішення постанови його мають опублікувати. Минуло два місяці, а документа досі немає. А поки немає рішення, важко довести його неправомірність.

І хоча наразі, враховуючи, що Світлана Смик взагалі відпустила Омельяненка під "чесне слово", сума застави вже неактуальна, питання залишається відкритим: якщо Підпалий порушив чинний закон, скоротивши у 30 разів заставу, чи немає у цьому ознак корупції? А з огляду на репутацію судді, засумніватися в об'єктивності нескладно.

Раніше Підпалий видавав дозволи на отримання даних телефонних дзвінків і СМС журналістів-розслідувачів. А у 2016-му щодо судді навіть зареєстрували провадження за фактом неправосудного рішення, повідомляють у ЗМІ. Крім того, В'ячеслав Підпалий відомий і тим, що скасував арешт із рахунків колишнього віце-прем'єра Сергія Арбузова за клопотанням захисників екс-чиновника. Ухвалене Підпалим рішення не підлягало оскарженню. Журналісти також писали про те, що служитель Феміди придбав собі новий автомобіль Bentley Continental GT V8 S у дилера Скай-Моторс за 7 млн грн. А коли журналісти поцікавилися, звідки автомобіль, суддя заявив: "родич подарував".

Тепер же від Печерського райсуду, зокрема і від згаданих суддів, залежить, чи буде покарано обвинуваченого у великих розкраданнях. І без суспільної уваги, інтересу з боку суддівської спільноти і юристів, ризики корупційного впливу залишаються.

У чому звинувачують Омельяненка

Олексій Омельяненко разом зі спільниками із 2008-го по 2010 рік вивів із державного банку близько 100 млн грн. За "старим" курсом це близько $13 млн. Працюючи у фінустанові заступником голови, банкір домовився з директором одного з департаментів банку і почав видавати кредити своїм же фіктивним фірмам, йдеться в обвинувальному акті Генпрокуратури.

Це одна з найпростіших схем вимивання коштів. Омельяненко давав собі ж самому кредити, отримані гроші відразу ж виводив, а борг, зрозуміло, не повертав. у результаті державний банк, а разом з ним і його вкладники, втратили десятки мільйонів гривень.

Наприклад, фірма, яка за версією слідства належала Омельяненку, "Укрконцепт" заборгувала "Укргазбанку" 127,5 млн грн! Але на цьому працівники держустанови не зупинилися.

Також Омельяненко, як повідомляють у Нацполіції, за рахунок банку оплачував оренду приміщень, якими фінансова установа не користувалася, і платив фіктивним фірмам за ремонт у них. "Шляхом перерахування коштів за оренду приміщень, якими фактично банк не користувався, і проведення в них ремонту на рахунки заздалегідь створеного підконтрольного підприємства було переказано 39 млн грн", — йдеться у повідомленні Нацполіції.

Олексій Омельяненко довгий час користувався авторитетом і у політичних, і у релігійних колах. Він був членом на той час правлячої "Партії регіонів", організував громадську організацію "День Хрещення Русі", жертвував великі суми православній церкви на той час Московського патріархату (нині Російська православна церква в Україні). На сайті патріархату розміщували хвалебні матеріали на адресу Омельяненка, але після скандалу із розкраданням коштів всі згадки видалили.

Щоправда, окремі священнослужителі РПЦ в Україні навіть після арешту Омельяненка продовжили молитися за його звільнення. І недарма. Печерський районний суд, який і до цього вирізнявся суперечливими рішеннями, 3 червня змінив запобіжний захід. Якщо раніше банкір мав виплатити заставу у розмірі понад 90 млн грн (сума дорівнює масштабам розкрадань), то зараз його відпустили просто "під чесне слово".

При цьому Омельяненко пообіцяв попереджати, якщо змінюватиме місце проживання або роботи, і не спілкуватися зі свідками у своїй же справі. Таке рішення ухвалила суддя Світлана Смик. Що цікаво, іще 30 травня її колега заставу продовжила, проте Смик ухвалила інше рішення.